Érdekes kutatási témák vidékfejlesztő hallgatóktól
A SZIE ABPK vidékfejlesztő szociális munka képzés hallgatói lassan a képzésük végéhez érnek, melynek egyik fontos eleme és követelménye a szakdolgozat elkészítése. A kutatási témák és a kutatások helyszínei igen sokszínűek, hiszen az ország számos területéről érkeztek hallgatók. Ezen kutatásokból a települések és az ottani vezetés is profitálhat.
Néhány hallgató a tervezetéről:
Mit választottál kutatási témádnak, - ami persze még változhat a leadásig - és mi ezzel a célod?
,,A jászberényi Neszűr külterületen zajló gettósodási folyamat és az ennek visszafordítását célzó beavatkozás vizsgálata.
A szakdolgozatom célja a Jászberény Neszűr elnevezésű külterületén élők körülményeinek, helyzetének kutatása, illetve a gettósodási folyamat visszafordítására irányuló jelenlegi törekvés bemutatása. Dolgozatomban a problémák feltárásán túl a megoldási kísérletek/ lehetőségek is bemutatásra, elemzésre kerülnek, ebből adódóan segítői és fejlesztői szemmel egyaránt vizsgálom egy térben és társadalmilag is elkülönült réteg helyzetét, lehetőségeit.”
(Bogárdi Tünde)
,,A népfőiskolák vidékfejlesztő szerepe a Jászságban. Azért választottam ezt a témát, mert kíváncsi vagyok a népfőiskolák munkájára és fejlesztő szerepükére szeretnék rávilágítani.”
(Hankoszki Zsuzsanna)
,,Kutatásom témája: Falusi turizmus - a vidék kitörési pontja? Azért választottam ezt a témát, mert kiegészítő tevékenységben én is folytatom a falusi szállásadást. A dolgozat Fony községre fog hagyatkozni, bemutatja Abaúj-t. Kötődik a vidékfejlesztéshez is, mert korábban az volt a szlogen, hogy ez a kitörési pontja a vidéknek. Hogy valóban az-e, ezt is vizsgálni szeretném. „
(Tóth Lászlóné Mónika)
,,Az én dolgozatom címe: Helyi gazdálkodás ház Tiszabezdéden. A témát azért választottam, mert aktuális téma az önkormányzatomnál: egy új és egyetlen közösség tér lesz a településen . Egy műemlék népi lakóház és gazdasági épületei lesznek felújítva LEADER támogatással. Nem csak turisztikai látványosságként fog szolgálni, hanem a hely i közösségnek igyekszünk majd olyan programokat kínálni ami hozzájárul majd, a lakosaink életminőségének javításához, hagyományőrzés ápolásához stb., egyáltalán a közösséget erősítése, összekovácsolása a MI-tudat erősítése a cél ezzel a beruházással. Nem utolsó sorban azért gazdálkodás háza a neve, mert a felső-szabolcsi gazdálkodást szeretnék bemutatni gyermekeinknek, az ide látogató turistáknak egyaránt.
(Czibik-Kertész Szilvia)
Ezek a témák néhányak azok közül, amelyet a hallgatók választottak. Láthatjuk, hogy igen sokrétű a témák választása, valamint igen nagy területet is felölelnek kis hazánkban. Bízunk abban, hogy a hallgatók tudnak is tenni majd valamit a vidékért, hiszen a tenni akarásuk példaértékű!
Bakosi Tamás